Dobra moda wymaga odpowiedniej oprawy. O tę ostatnią zadbało OTOMI Store Design Lab tworząc wyjątkowy koncept powierzchni użytkowej. Atelier Joanny Klimas na warszawskim Muranowie to sklep, kawiarnia i wzorcownia w jednym. O szczegóły tworzenia tego wnętrza zapytałam Marka Witaszewskiego, współautora projektu.

Panie Marku, jak tworzy się tak wielofunkcyjny projekt? Co jest wtedy najtrudniejsze, a co sprawia największą radość?
Niewątpliwą trudnością w tym projekcie było połączenie pomieszczeń o różnych funkcjach na niewielkiej powierzchni. Przy podobnych realizacjach konieczne jest takie planowanie stref, aby mogły pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb. Kawiarnia może być miejscem dla publiczności w czasie pokazu, a codzienna strefa ekspozycji bywa wybiegiem dla modelek. Taki projekt można porównać do krzyżówki – tak, jak w krzyżowce hasła, tak tu pomieszczenia muszą pasować do całości, krzyżować się i uzupełniać. Jeden zły element może uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie całości.
Radość sprawia nam obserwowanie życia w zaprojektowanym przez nas wnętrzu. W atelier Joanny Klimas byliśmy zarówno na pokazie mody jak i w dzień powszedni, gdy największy ruch jest we wzorcowni. W obu scenariuszach miło widzieć, jak każdy z elementów naszego projektu spełnia swoją funkcję

Gdzie szukaliście inspiracji?
Najlepszą inspiracją są potrzeby klienta i szczegółowe poznanie kontekstu i miejsca. Nie powielamy gotowych pomysłów, podpatrzonych koncepcji, bo uważamy, że każda realizacja zasługuje na indywidualne rozwiązanie. Próbujemy znaleźć ideę, która uporządkuje wnętrze. Takie podejście sprawia, że projekty nie podlegają modom. Jak mówimy, style przemijają, idee zostają.

Pana ulubiony element w atelier Joanny Klimas?
Niewątpliwie antresola. Dla uważnego obserwatora kryje w sobie wiele skomplikowanych rozwiązań mimo pozornie prostej formy. Przy rozpiętości 5m i wysokości 20cm nie wymaga żadnych słupów. Dzięki ażurowej konstrukcji z kwadratowych rur o boku 4cm zachowuje lekkość przy bardzo dużej nośności. Świetlówki meblowe wraz z mlecznym szkłem zamieniają ją w efektowną rzeźbę. A do tego wszystkiego, na co dzień, jest przede wszystkim wieszakiem na ubrania.

Nad czym obecnie pracuje OTOMI Store Design Lab?
W tej chwili pracujemy nad pierwszymi w Polsce otwarciami sklepów w formacie Adidas Neo. Dla firmy Levi Strauss projektujemy strefy Levi’s® w największych domach handlowych w całej Europie. A dla polskiego klienta przygotowujemy koncept sklepów z bielizną.

Dziękuję za rozmowę!