W badaniach przeprowadzonych właśnie dla IKEA wyczytałam, że 75% mieszkańców miast żyje w mieszkaniach, z czego aż 60% ma balkon. Za to ze swojego doświadczenia wiem, że mało kto może cieszyć się tarasem wielkości chociażby 15 metrów kwadratowych. Balkony w większości są małe, ale to jeszcze nie powód do smutku. Dziś podpowiem jak właśnie taki mały i ciasny balkon sprytnie urządzić, tak, by powstała na nim strefa do odpoczynku, hodowli kwiatów, a nawet przechowywania.

Jak urządzić mały balkon?

Podłoga

Zazwyczaj na balkonowych podłogach położone są kafle. I bardzo dobrze. Łatwe w utrzymaniu, odporne na warunki atmosferyczne, przyjemnie chłodzą stopy latem. Jeśli dla Ciebie kafle są jednak zbyt zimne możesz położyć na nich dywanik. Musi być specjalny, balkonowy, wodoodporny. Egzamin zda także linoleum. Wolisz drewno? Skorzystaj z gotowych płyt podłogowych przeznaczonych do montażu na zewnątrz. Ułożysz je bardzo szybko, a zimą z łatwością zdemontujesz i przechowasz w suchym miejscu do następnego sezonu. Sprawdź płyty podłogowe RUNNEN i SKOGHALL z IKEA, podesty tarasowe z Leroy Merlin, kafelki podłogowe z Tchibo. Ile kosztuje taka podłoga na balkon? To zależy Ceny wahają się od 0koło 80 do 130 zł za metr kwadratowy.

Meble

Na małym balkonie niewiele się zmieści. Ale to nie powód by rezygnować z chociażby mini zestawu do wypoczynku. Jeśli meble to takie kompaktowe i składane. Zawsze będzie je można złożyć i odstawić na bok (np gdy chcesz na balkonie rozstawić suszarkę z praniem). Dobrze jeśli krzesło czy stolik są ażurowe. Wtedy wizualnie nie przytłaczają i tak małej przestrzeni. Na mikro balkony proponuję opuszczane stoliki-deseczki montowane wprost do balkonowej poręczy. Widziałam takie w Tchibo.

Przechowywanie

Na małym balkonie nie ma co szaleć z wielkimi skrzyniami do przechowywania. Sprawdzą się mniejsze pojemniki, w których schowasz na przykład konewkę, niepotrzebne doniczki, czy słoiki do weków na zimę. Być może wystarczy Ci zwykła skrzynka po owocach przemalowana na ulubiony kolor? Jeśli na balkonie musisz trzymać rower zamontuj dla niego specjalne haki. W ten sposób podwiesisz sprzęt na ścianie i oszczędzisz trochę miejsca.

Kwiaty

Nie ma to jak kwiaty na balkonie. Trochę zieleni uspokaja i rozluźnia a widok pąków sprawia wiele radości dorosłym i dzieciom. Na mały balkon idealne będą skrzynki i doniczki przeznaczone do zawieszania na poręczy. Jeśli masz troszkę miejsca to być może wybierzesz regał na kwiaty? Na takiej wąskiej szafce ustawisz mnóstwo roślin! A nie ma to jak świeże ziółka z własnej hodowli! Na balkonie dobrze czują się pelargonie, begonie, surfinie, miniaturowe pomidorki, ziemniaki sadzone w worku, aksamitki, bratki i niecierpki.

Oświetlenie i dodatki

W dzień wiadomo – oświetlenie na skąpanym w słońcu balkonie nie jest nam potrzebne. Co innego wieczorem. Wtedy w ruch idą świece w latarenkach (sprawdź świeczniki w JYSK i IKEA, TK MAXX i BB HOME). Latem dobrze zadbać o świece odstraszające komary. Nastrój podkręcą także specjalne sznury lampionów (musisz mieć w tym przypadku łatwy dostęp do gniazdka). Co jeszcze przyda się na balkonie? Oczywiście miękkie poduszki na krzesła, pled do owinięcia się wieczorem, zestaw do serwowania napojów.

Daszek

Ostre słońce nie pozwala Ci się cieszyć wypoczynkiem na balkonie? Zainwestuj w specjalny, mały parasol balkonowy (IKEA, Tchibo). Jedna z jego krawędzi jest prosta, tak, że bez problemy postawisz go pod ścianą. Jeśli masz trochę więcej gotówki do wydania możesz śmiało inwestować w rozwijaną markizę.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że porady na temat urządzania małego balkonu okazały się przydatne. A wpis o tym jak urządzić taras o TUTAJ.

zdjęcie główne: Tchibo.pl