Skotłowane ciuchy, buty oraz skarpetki nie do pary i brak miejsca w szafie już w kilka dni po jej sprzątaniu? To  znak, że już czas na zmiany! Dzisiaj kilka prostych tricków, które pomogą zrobić i utrzymać porządek w Twojej szafie!

1. Po pierwsze ostra selekcja! Wiem, brzmi groźnie, ale to jedyna rada na to by uporać się z ogromem rzeczy w szafie (chyba, że problem nadmiaru ubrań Cię nie dotyczy, wtedy spokojnie omiń ten punkt). Na spokojnie obejrzyj wszystko to, co masz na swoich półkach. Przymierzaj, dotykaj, wypatruj. Rzeczy znoszone i zniszczone po prostu wyrzuć. Ubrania, których nie miałaś/eś na sobie od roku oddaj, podaruj, wystaw na internetowej aukcji. Trzymanie ciuchów z sentymentu (w tych dżinsach chodziłam w liceum), na wszelki wypadek (może kiedyś przyda się ta cekinowa balowa suknia, może w końcu schudnę) nie ma sensu! To samo tyczy się dodatków.

2. Teraz kiedy półki są puste przetrzyj je ciepłą wodą z dodatkiem pachnącego płynu myjącego i wytrzyj szmatką do sucha. Jeśli w garderobie nazbierało się sporo kurzu możesz użyć odkurzacza.

3. Dobra organizacja do podstawa. Koszule i bluzki powieś równo na wieszakach. Najlepsze będą wieszaki z drewna. Te z drutu lub plastiku łatwo odkształcą się pod ciężarem ubrania i stracą swoją funkcjonalność. Swetry i t-shirty ułóż na półkach. W sieci znajdziesz mnóstwo filmików pokazujących jak złożyć koszulkę w 5 sekund itp. W Twojej szafie nie ma zbyt wielu półek? Być może wiszący organizer z materiału będzie pomocny! Bieliznę i skarpety najlepiej trzymać w szufladach.

4. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca zainwestuj w specjalne wieszaki do spodni i spódnic. Na jednym z nich przechowasz aż do czterech sztuk odzieży.

5. Dobrym pomysłem na przechowywanie rzeczy mało używanych, lub używanych wyłącznie sezonowo jest pakowanie ich w worki próżniowe. Takie worki oszczędzają naprawdę sporo miejsca. Powietrze ze środka odsysa się zwykłym odkurzaczem!

5. Buty warto trzymać w pudełkach. Mniej się niszczą i nie brudzą.

6. Hej, czy wiedziałaś/eś, że istnieją specjalne wieszaki na krawaty i apaszki?

7. Akcesoria takie jak kapelusze czy biżuteria doskonale odnajdą się w pudełkach.

8. Świeży zapach w szafie to jest to! Pamiętaj o specjalnej saszetce aromatyzującej (która w razie potrzeby odstraszy także mole) albo o perfumach do szaf.

9. Duże porządki w szafie rób co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Zarezerwuj sobie wtedy 2-3 godziny czasu, włącz ulubioną muzykę, zapal świecę zapachową – po prostu zrób coś co Cię choć odrobinę relaksuje. Wtedy przystąp do dzieła! Chowaj sezonową odzież na górną półkę. Krótkie spodenki, rękawiczki, nauszniki i bikini nie muszą przecież leżeć na najbardziej używanych półkach przez cały rok!

A oto kilka akcesoriów, które sprawią, że Twoja szafa będzie dobrze zorganizowana:
organizacja szafy, porządek w szafie

1. Wieszak na spodnie Tchibo, 29,99 zł
2. Pudełko na buty, IKEA, Hyfss, 15,99 zł
3. Organizer do szuflady IKEA, Skubb, 15,99 zł
4. Pachnąca zawieszka do szafy Diptyque, około 150 zł
5. Kosz na bieliznę, Tiger Shop, 30 zł
6. Pudełko na różności, IKEA, Pallra, 39,99 zł
7. Wieszak na apaszki Fleur, Fabryka form, 39 zł
8. Wiszący organizer JYSK, Erling, 39,95 zł
9. Saszetka zapachowa Pachnąca Szafa, około 10 zł.