Aromatyczna, mocna, z pianką, pobudzająca. Mmmmm…kawa! Jedna filiżanka potrafi odmienić nawet najcięższy dzień. O sztuce parzenia kawy można pisać opasłe tomy. Oczywiście dobrze wiedzieć co to americano, preinfuzja, zasada 4M, Robusta, blend, crema, cold brew, czy Arabica. Ale i z podstawową wiedzą uda się przygotować przyzwoitej jakości napar. Potrzebne będą oczywiście ziarna i trochę sprzętu (i nie mam tu na myśli bardzo drogich ekspresów).
Na początek, krótkie definicje dzisiejszych bohaterów:
Kawiarka zwana także makinetką to mały, ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Zrobiony jest z aluminium lub stali. Bardzo popularna we Włoszech!
French press (lub inaczej kafeteria tłokowa) to dzbanek do parzenia kawy ze specjalnym tłokiem.
Dripper znany także jako drip to filtr służący do zaparzania kawy metodą przelewową.

Czy są tu jacyś kawosze? Jestem przekonana, że tak! Zapraszam zatem na mały przegląd kawiarek, dripów i french pressów. Nie zabraknie tych najmodniejszych, klasyków, tych z górnej półki oraz opcji ekonomicznej na każdą kieszeń.

Kawiarki_dripy

 

1. Klasyk nad klasykami, aluminiowa kawiarka Bialetti, model Moka Express, cena około 79 zł za pojemność 100ml. Na rynku są także mniejsze i większe.
2. Zaparzacz La Cupola od Alessi, cena od 195 zł w zależności od pojemności.
3. Chemex, filtrowy zaparzacz do kawy, cena od 160 zł.
4. French press marki Bodum, pomieści litr kawy, 166 zł.
5. Hario: dripper i czajniczek Buono ze specjalnie profilowanym długim dzióbkiem, 165 zł i 169 zł.
6. Kawiarka La Conica Alessi. Słynny projekt Aldiego Rosii. Ikona!!!! Kosztuje niestety sporo, ceny zaczynają się w okolicach tysiąca złotych.
7. Drip Melitta, porcelanowy, pasuje do większości kubków, około 80 zł.
8. French press z IKEA UPHETTA, prosty i w doskonałej cenie, 29,99 zł.
9. Eva Solo, Madame Solo – zaparzacz do kawy w formie uroczego dzbanuszka z koszyczkiem na kawę w środku. Pojemność 1,2l, cena 350 zł.
10. Kawiarka z filtrem DUKA, 250 ml, 99,90 zł.
11. Hario, szklany drip, cena około 35 zł.

PS. O spieniaczach do mleka, kubkach termicznych, młynkach do kawy i innych okołokawowych akcesoriach będę pisać już wkrótce!