Jeśli lubisz tradycyjne i przytulne wnętrza to styl angielski jest zdecydowanie dla Ciebie! Co jest jego kwintesencją?

Angielska tradycja
Tradycja przede wszystkim! Konserwatywni Anglicy odrzucają designerskie nowinki, a stawiaja na sprawdzoną klasykę. W angielskich wnętrzach czuć ducha historii! Znajdziemy tam więc solidne, zazwyczaj ciemne, drewniane meble, często zdobione. Inspiracje projektami Thomasa Chippendale’a oczywiście mile widziane! Na drugim biegunie znajduje się meble pomalowane na biało, często przecierane, w stylu shabby chic.
Kanapa w angielskim stylu jest miękka, wygodna, obita materiałem lub wykonana ze skóry (jak charakterystyczna, pikowana sofa Chesterfield). Leży na niej zazwyczaj kilka poduszek. Ważnym elementem angielskiego stylu jest również tapicerowany fotel uszak ze stosownym podnóżkiem. To w nim można wygodnie czytać Dickensa popijając przy tym tradycyjną Lady Grey Tea.
Znaki szczególne? Wymieniam ciurkiem: sofa w róże, stara wanna na lwich nóżkach, srebrna taca, porcelanowy dzbanek na herbatę. Angielskie marki, które czerpią pełnymi garściami z kulturowego dziedzictwa swojego kraju to między innymi Laura Ashley i Cath Kidston.

Kwiatowe akcenty
Kwiatowe motywy to kolejna rzecz, w której kochają się Brytyjczycy. Kwiaty na obiciach kanap, na tapetach (koniecznie sprawdź te z manufaktury Cole&Son), na pościeli (angielska marka Sanderson oczaruje Cię jej bogactwem) i poduszkach, porcelanie i w wazonach. Oczywiście najpopularniejsze są róże. Nie zabraknie jednak także peonii, lilii, irysów, fiołków i chryzantem.

Bibeloty, pamiątki  
Dobra wiadomość dla osób sentymentalnych! Angielskie wnętrza pełne są pamiątek, ramek ze zdjęciami, starych grafik, rycin, obrazów. Królują w nich portrety przodków, figurki chartów i folblutów (koni pełnej krwi angielskiej) z brązu. Sporo też akcesoriów związanych z jeździectwem i polowaniami. Te wszystkie gadżety zazwyczaj wyeksponowane są w centralnym punkcie angielskiego salonu, jakim jest kominek. Obrazy i zdjęcia tworzą prawdziwe galerie na ścianach. W witrynach i na komodach Anglicy z duma eksponują swoje zbiory porcelany, oczywiście najchetniej z rodzimych manufaktur Portmeirion i Wedgwood.

Co jeszcze?
We wnętrzu w stylu angielskim dużą rolę odgrywa solidna stolarka – wysokie listwy przypodłogowe, czasami boazeria, mocne drzwi. Zwracają uwagę białe gzymsy tzw. coving. Bardzo ważne są tkaniny nadające mieszkaniom przytulności. I tak wymieniam tu: pledy z prawdziwej szkockiej wełny, welur, tweed, miękkie, puchate dywany, aksamitne, ciężkie zasłony. Ulubione motywy to wymienione już wyżej kwiaty, ozdobne ornamenty, krata oraz „union jack” – flaga Wilkiej Brytanii. W angielskich wnętrzach znajdziemy także silne wpływy kolonialne.

Dla kogo?
Styl angielski szczególnie polecam tradycjonalistom, miłośnikom klimatów retro, romantyczkom i old-fashionman’om. Takie wnętrze nie ulega modom i pozostaje na czasie przez lata. Ważne, by dobrze się w nim czuć.

Zdjęcie główne: materiały prasowe: lauraashley.com.pl