Firmy Vitra nie muszę chyba miłośnikom designu przedstawiać. Szwajcarska marka znana jest przede wszystkim z produkcji designerskich mebli i dodatków. Wymienię tu chociażby sztandarowe, kultowe krzesła Eamesów, projekty Jeana Prouve czy popularne Panton Chair. W niemieckim mieście Weil malowniczo położonym nad Renem znajduje się fabryka Vitry, a także muzeum założone przez właścicieli marki. To must see dla wszystkich fanów wzornictwa i architektury! Mnie udało się tam dotrzeć razem z ekipą #hansgroheblogtour! Dla wszystkich tych, którzy planują tam małą wyprawę, albo są po prostu ciekawi tego miesca, spisuję miniprzewodnik!

Jak dostać się do  Vitra Design Museum w Weil am Rhein?

Vitra Design Museum jest położone tuż przy niemiecko-szwajcarskiej granicy w mieście Weil nad Renem. Najprościej byłoby dolecieć do Bazylei i stąd udać się do muzeum. Polujcie też na tanie loty do Zurichu, Friedrichshafen, czy Baden-Baden, ewentualnie Stuttgartu. Trzeba będzie trochę dojechać, ale zaręczam, że warto! Podróży samochodem nie polecam. Wprawdzie niemieckie autostrady są świetnie utrzymane i do tego bezpłatne, ale to naprawdę długa droga! No chyba, że chcecie ją przemierzyć z przystankami, na przykład w Dreźnie albo Norymbergii.

Zwiedzanie Vitra Design Museum

Na początek musicie wiedzieć, że Vitra Campus podzielony jest na strefy publiczną i prywatną. W publicznej znajdziecie muzeum, VitraHaus. Strefa prywatna to ta, w której ma miejsce produkcja. Tam można dostać się tylko z przewodnikiem. Muzeum czynne jest 7 dni w tygodniu, od 10 do 18. Zwykły bilet wstępu kosztuje 10 euro. Dzieci poniżej 12 lat nie płacą nic. Ja gorąco polecam wykupienie wycieczki z przewodnikiem (oprowadzanie trwa około 2 godziny), a później zwiedzanie na własną rękę. Bilet kosztuje wtedy 18 euro.

Czego nie przegapić w Vitra Design Museum?

Budynek Vitra Design Museum – pierwszy projekt amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego w Europie z 1989 roku. W skrócie: biel, geometria i nieoczywista forma. W środku ciekawe wystawy. Do marca 2015 macie szansę zobaczyć tę poświęconą Alvarowi Aalto.

Budynek straży pożarnej – autor: Zaha Hadid, rok powstania 1993. Budynek – rzeźba. Niecodzienna forma osładza braki w funkcjonalności.

Stacja benzynowa od Jeana Prouve. Projekt z 1953 z rozwiązaniami stosowanymi współcześnie!

Pawilon konferencyjny z 1993 – autor: Tadao Ando. Miks japońskiego zen i europejskiego ducha. Gratka dla fanów betonu!

VitraHaus – widowiskowa architektura z 2010 roku, dzieło Herzog & de Meuron. Domki nałożone na siebie niczym klocki W środku zobaczycie, wypróbujecie i kupicie produkty Vitra Home. Do tego napijecie się kawy i odpoczniecie po intensywnym zwiedzaniu. 

Do tych budynków z pewnością będę wracać nie raz w swoich wpisach. To oczywiście nie wszystkie atrakcje! Mam nadzieję, że resztę odkryjecie na własną rękę! A jeśli macie ochotę na porcję dodatkowych zdjęć zapraszam na instagram – #hansgroheblogtour