Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Jak przyszyć guzik do ubrań?

9 maja, 2024 Jak przyszyć guzik

Mimo, że przyszywanie guzika wydaje się banalnie prostym zadaniem, wiele osób unika tej czynności, polegając na usługach krawcowych lub wręcz rezygnując z naprawy. Tymczasem, gdy znamy odpowiednią technikę i dysponujemy niezbędnymi narzędziami, przyszyć guzik jest nie tylko proste, ale i satysfakcjonujące. Zapraszam do lektury, w której omówię wszystkie kwestie związane z przyszywaniem guzików.

Jak przyszyć guzik?

Jeśli Twój ulubiony sweter, płaszcz, koszula, spodnie lub sukienka straciły guzik, nie musisz od razu uciekać do krawca. Przyszyć guzik możemy w domu, samodzielnie, za pomocą kilku podstawowych narzędzi i materiałów. Jest to umiejętność przydatna nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale także w codziennym życiu, gdy mamy ochotę na małe DIY, czy jesteśmy zaangażowani w tworzenie rękodzieła.

Przyszywanie guzika nie jest trudne, jednak wymaga cierpliwości, precyzji i skupienia. Warto zaznaczyć, że guzików możemy przyszyć w różny sposób – niektóre z nich przyszywamy na płasko, innych na stojąco, a jeszcze inne metodą krzyżową. Wszystko zależy od rodzaju guzika, tkaniny, do której go przyszywamy i ostatecznego efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym krawcem, czy jest to dopiero początek Twojej przygody z szyciem, do przyszywania guzików potrzebować będziesz kilku podstawowych narzędzi i materiałów. Zaczniemy oczywiście od samego guzika. Może to być guzik, który odpadł od Twojego ubrania lub nowy guzik, który samodzielnie wybierasz w zależności od preferencji i potrzeb.

Poza guzikiem, niezbędne będą też nitka i igła. Dobrze, gdy nitka będzie w kolorze dobranym do koloru tkaniny, na której będzie siedział guzik, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś eksperymentował z kontrastującymi kolorami. Igła powinna być na tyle cienka, aby łatwo przechodzić przez dziurki w guziku, ale jednocześnie wystarczająco mocna, aby nie pękała podczas szycia.

Narzędziem, które ułatwi Ci pracę, jest nożyczki – do przecinania nici oraz zszywacz do tkanin, jeśli planujesz przyszyć guzik na stojąco. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, który warto mieć pod ręką, jest kawałek kredy do tkanin lub szpilka, aby oznaczyć miejsce, gdzie ma być przyszyty guzik.

Technika przyszycia guzika

Jeżeli wcześniej nigdy nie szyłeś, przyszywanie guzika może wydawać się nieco skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Oto krok po kroku jak to zrobić. Zacznij od wymierzenia i oznaczenia miejsca, gdzie chcesz przyszyć guzik – do tego posłuży Ci kreda lub szpilka. Jeśli guzik, który przyszywasz, to zamiennik za zgubiony egzemplarz, możesz go umieścić w dokładnie tym samym miejscu, co poprzedni – ślady po szwie czy wątek tkaniny mogą Ci w tym pomóc.

Następnie, nawlecz nitkę przez igłę. Powinna być na tyle długa (ale nie za długa, bo zacznie się plątać), aby umożliwić Ci wykonanie odpowiedniej liczby ściegów. Początek nici zabezpiecz supełkiem. Przystąp teraz do przyszywania guzika. Wbij igłę od spodu tkaniny, tak aby supeł nie był widoczny. Przewlecz ją przez jedno z otworów w guziku, a potem ponownie z powrotem, przez drugi otwór, do spodu tkaniny.

Powtórz tę czynność kilka razy, aby guzik był solidnie przyszyty. Jeśli guzik ma cztery otwory, przyszyj go najpierw przez jedną parę otworów, a następnie przez drugą. Jeśli guzik jest na stojąco, po pierwszych kilku ściegach przewlecz nitkę przez pętelkę stworzoną pomiędzy guzikiem a tkaniną – to utworzy „nóżkę” dla guzika.

Gdy uznamy, że guzik jest już mocno przyszyty, wykonaj kilka dodatkowych ściegów na spodzie tkaniny, aby zabezpieczyć nitkę i uniknąć jej rozprucia. Na zakończenie przeciągnij nitkę przez ostatnią pętelkę, zrób supeł i obetnij zbędny koniec nici. I voila! Guzik jest przyszyty, a Twoje ubranie jest ponownie gotowe do noszenia!

Redakcja inkpink.pl

Sprawdź nasze najnowsze wpisy o architekturze wnętrz, modzie i zdrowiu! Redakcja inkpink to zespół specjalistów w tym temacie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić rękawy bez obcinania
Jak przyszyć taśmę do firany
Jak skrócić spodnie

Jak skrócić spodnie?

9 maja, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak skrócić spodnie