Różowy… Lubicie? Bo ja owszem! I wcale nie kojarzy mi się z kiczem albo lalkami Barbie. Fuksja, pudrowy róż, krewetkowy, baby pink, róż indyjski, pompejański, wenecki, biskupi, cyklamen i arbuzowy – czyż nie brzmi to imponująco? Przeczytajcie co na temat tego koloru mają do powiedzenia eksperci z bloga Rosenthal.

Jeden z najdelikatniejszych pastelowych kolorów! Jasny, łagodny, zwiewny… Chętnie stosowany w akwareli, kiedy obrazy malowane są na porowatym papierze pigmentami rozcieńczonymi w wodzie. Kolor różowy jest pośredni między białym i czerwonym. Kojarzy się przede wszystkim z bezpieczeństwem dziecięcego świata, dziewczęcą delikatnością, tęsknotą za czułością. Jest on zarazem, obok koloru czerwonego, kolorem miłości i dlatego tak chętnie używany w okresie Walentynek! W większości języków europejskich jego nazwa pochodzi od kwiatu róży, choć w rzeczywistości róże w zależności od odmiany mogą przybierać różne kolory.
Określenie „różowy” dość nieprecyzyjne, bo jego intensywność uzależniona jest od domieszki bieli. Różne jego odcienie określamy często nazwami pochodzącymi od owoców, np. malinowy, poziomkowy, itp.
Kolekcjonerów porcelany zainteresuje z pewnością informacją, że przedwojenne czeskie i polskie manufaktury produkowały porcelanę o kolorze różowym. Jej produkcja jest skomplikowana i kosztowna, bo do białej masy porcelanowej dodaje się sole manganu lub związki złota, które przebarwiają porcelanę na specyficzny różany kolor. Po wielu latach powrócono do produkcji różowej porcelanie w Ćmielowie. 

A dla wszystkich zakochanych w różu niespodzianka – konkurs! Do wygrania oczywiście świetna, designerska nagroda. To pojemnik na wykałaczki „Magic Bunny” firmy Alessi zaprojektowany przez Stefano Giovannioniego. Króliczek wyskakuje z różowego, a jakże, kapelusza! Wartość nagrody – 90 zł.

magicbunnypink

Co zrobić żeby wygrać? To proste! Napiszcie w komentarzu do tego wpisu z czym Wam kojarzy się róż, jakie budzi odczucia i dlaczego. Wygra najbardziej interesująca odpowiedź! Na komentowanie macie czas do 26 marca 2015. Wyniki ogłosimy 2 kwietnia!

PS1. Zaglądajcie też koniecznie na rosenthal.blog! Tam więcej kolorowych nagród od Alessi do zdobycia.
PS2. Podobno polubienie inkpink.pl na facebooku przynosi szczęście ;-)!

 

REGULAMIN

 

WYNIKI KONKURSU:

Już wiem, kto złapał wielkanocnego króliczka od Alessi! To DEDO za swoją odpowiedź o flamingach i Dee Dee z Laboratorium Dextera ;-)! Gratulacje!

Wyniki z pozostałych kolorowych konkursów znajdziecie już dziś na rosenthal.blog!