Kilka ostatnich dni spędziłam w Berlinie. Wiadomo… Bratwurst, spacery po Tiergarten i Unter den Linden, muzea, butiki Jil Sander, Joop no i nowoczesna architektura! Kilka z architektonicznych perełek opiszę na pewno na inkpink.pl. Na pierwszy ogień idzie szklana kopuła Reichstagu!

Sam budynek niemieckiego parlamentu powstał w 1894 roku. W 1933 poważnie uszkodził go słynny pożar, a późniejsze działania wojenne odebrały mu resztkę dawnej świetności. Dopiero w latach 60 zdecydowano się na odnowienie. Pełny blask Reichstag odzyskał jednak po zjednoczeniu Niemiec w 1990. Konkurs na jego przebudowę wygrał uznany brytyski architekt – sir Norman Foster. Foster odmienił oblicze budynku, a zaprojektowana przez niego kopuła stała się obok Bramy Brandenburskiej czy Teleszparaga symbolem Berlina.

Szklano-stalowa konstrukcja znajduje się dokładnie nad główną salą obrad parlamentu. Sprawia lekkie wrażenie, choć waży podobno ponad 1200 ton! Stożek z lustrami rozprasza światło poniżej w izbie plenarnej. Po spiralnej kładce turyści wchodzą na małą platformę widokową oczywiście cały czas podziwiając przy tym panoramę miasta. Całość sprawia bardzo nowoczesne, futurystyczne wrażenie. Kopułę od niedawna można znowu odwiedzać. Ponieważ to budynek rządowy istnieją jednak pewne procedury. Jak zatem wejść na górę? Garść przydatnych informacji dla podróżników poniżej.

Zwiedzanie kopuły w Reichstagu

  • Najpóźniej na dwa dni przed planowaną wizytą rejestrujemy się na specjalnej stronie internetowej – link do jej wersji angielskiej TUTAJ , do niemieckiej TUTAJ
  • Wybieramy rodzaj naszej wizyty (zwiedzanie kopuły lub wycieczkę po parlamencie połączoną z wejściem na kopułę), podajemy liczbę osób, ich imiona, nazwiska i daty urodzenia. Wybieramy interesującą nas datę i godzinę wejścia. Wysyłamy kompletny formularz. Po chwili powinniśmy otrzymać potwierdzenie jego wysłania. A po jakimś czasie list zapraszający nas do odwiedzin. Ten list drukujemy i koniecznie zabieramy ze sobą na wizytę.
  • W Reichstagu w Service Center pojawiamy się 15 minut przed planowaną wizytą, z wydrukowanym listem. Każda ze zgłoszonych osób musi mieć dokument potwierdzający tożsamość. W środku będziemy przechodzić coś w rodzaju kontroli na lotnisku: prześwietlenie zawartości toreb, przejście przez bramki.
  • Wejść na kopułę można także bez rejsestracji online. Tej metody jednak nie polecam. W sezonie widziałam bardzo długie kolejki chętnych oczekujących na wizytę. Takie czekanie może trwać nawet kilka godzin!
  • Miła wiadomość: zwiedzanie jest bezpłatne!
  • Na miejscu możemy skorzystać z audioprzewodników, także po polsku. Trzeba o nie poprosić.
  • Godziny otwarcia: 8-24, adres Platz der Republik 1, Berlin.