Materac zamiast łóżka. To rozwiązanie podoba się minimalistom (jest prosto!), oszczędnym (pieniądze na ramę można włożyć do skarpety lub wydać na coś innego) albo rodzicom małych dzieci (maluchy nie spadną z wysokiego łoża na podłogę!). O to czy spanie na materacu położonym na podłodze jest na pewno dobrym pomysłem postanowiłam spytać Panią Martę Bartoszak eksperta marki Hilding Anders Polska. Hilding jest jednym z wiodących producentów materaców. Kto pyta nie błądzi, a zatem zaczynamy:

Pani Marto czy materac położony na podłodze może zastąpić łóżko?

Marta Bartoszak, Hilding Anders Polska: Mam złą wiadomość dla wszystkich meblowych minimalistów. Materac położony na ziemię niestety traci swoje właściwości. Przede wszystkim: nie zapewniamy sobie w trakcie snu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w materacu, a co za tym idzie nadmiar ciepła z ciała śpiącego nie zostaje odprowadzony. Po drugie także elastyczność materiału, z którego powstał nasz materac zostaje zmniejszona. Tylko na stelażu z elastycznych listewek możliwe jest odpowiednie amortyzowanie i „pracowanie” materaca, kiedy np. przewracamy się z boku na bok. Po trzecie materac położony bezpośrednio na podłodze to po prostu posłanie niehigieniczne. W pokrowcu zbierają się kurz, roztocza i bakterie. Przede wszystkim jednak, materac ułożony na stelażu jest nieporównywalnie wygodniejszy!

A jeśli bardzo chcemy położyć materac na podłodze, to jakiego rodzaju materac wybrać?

Nawet najwyższe materace na rynku nie są przystosowane do tego, żeby być używane bezpośrednio na podłodze. Po prostu śpiąc na materacu położonym na podłodze nigdy nie będzie nam tak wygodnie, jak na „prawdziwym łóżku”.

Jak zatem dobrać materac do swoich potrzeb?

Wybór materacy na rynku jest ogromny: piankowe, sprężynowe, modułowe… To zdecydowanie nie ułatwia kwestii dobrania dla siebie odpowiedniego modelu. Dlatego zalecane jest testowanie materaca „na własnej skórze” – położenie się na nim, poprzewracanie „z boku na bok”, ułożenie w pozycji, w której zasypiamy i spędzenie choć kilku minut na tych czynnościach. Sprytnym sposobem na dobranie odpowiedniej twardości materaca jest tzw. „test płaskiej ręki”. Leżąc na plecach należy włożyć płaską dłoń między swoje plecy a materac. Jeśli można zrobić to z łatwością czując sporą wolną przestrzeń między dłonią, kręgosłupem i materacem, oznacza to, że materac jest najprawdopodobniej zbyt twardy. Odczuwalne może to być jako zwiększony nacisk na ramiona i miednicę. Z drugiej strony, jeśli włożenie ręki między materac, a plecy jest zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie testowany materac jest zbyt miękki.

Pani Marto, a jak prawidłowo czyścić materac?

Przede wszystkim warto przy zakupie nowego modelu zwrócić uwagę na to, czy pokrowiec materaca można zdejmować i prać. Poza tym warto również materac regularnie odkurzać. Dobrym rozwiązaniem mogą się też okazać materace typu „top” wykonane z wysokoelastycznych pianek o grubości kilku centymetrów, zakładane na materac bazowy. Stanowią nie tylko ochronę przez zabrudzeniami dla materaca „bazowego”, ale także zwiększają jeszcze jego komfort.

Co jaki czas powinniśmy wymieniać materac?

Każdy materac ma swoją gwarancję, jednak nie oznacza to, że np. po 5ciu latach używania, po upływie gwarancji bezwzględnie należy go wymienić. Wszystko zależy od tego, jak bardzo dbamy o swój materac (czy np. nie skaczą po nim nasze dzieci, lub od tego, czy i jak często pierzemy jego pokrowiec). Ważna wydaje się też być kwestia zmiany naszej wagi i kształtu ciała, lub np. to, czy na materacu śpimy sami, czy z partnerem lub partnerką. Jeżeli boki materaca lekko się zapadają i czujemy, że pianka lub sprężyny przestały być tak elastyczne jak w momencie, kiedy go kupowaliśmy warto zastanowić się nad wymianą materaca.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi!

Trochę mi smutno, że materac położony na podłodze traci na funkcjonalności. A Wam? W sieci można znaleźć setki inspirujących sypialni z materacami (bez łóżek), ale jak się okazuje to nie do końca najlepszy pomysł!

zdjęcie główne: NORSU